Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nadace Archa pro Afriku

29. 1. 2007

Nápad pomáhat dětem v Africe měla prezidentka Nadace Archa Chantal již před pár lety. Její pobyt v Demokratické republice Kongo a natáčení dokumentárního filmu "Prokletí", který je o životě dětí nařčených z prokletí ďábla ji v tom jen utvrdil.

Obrazek

V hlavním městě Kinshasa žije v současné době na ulici cca 50.000 dětí Shege (dětí ulice), z toho až 70% je nařčených z prokletí ďábla. Děti ulice nemají vůbec nic, ani jídlo, ani střechu nad hlavou, spějí na kartonech a zakládají gangy. Ty pak mezi sebou soupeří a často trápí ty slabší, nemocné nebo mladší. Děti nařčené prokletím ďábla jsou navíc poznamenány praktikami šamanů nebo pastorů, kteří se pokoušejí ďábla z těla dítěte vyhnat. Praktiky jsou velmi kruté. Děti jsou například několik dní až měsíc zavřené ve tmě a dostávají jen minimální množství chleba a vody, jsou páleny žehličkou, jsou postaveny bez vody několik dnů na přímé slunce apod. Ty děti nejsou prokleté, vědí o tom, ale nemohou s tím nic dělat. Nakonec skončí na ulici.

Ty šťastnější se dostanou do humanitárních center, které v Kinshasa již několik let fungují. Chantal Poullain na své cestě navštívila dvě takové centra . "La cité des jevme" de Don Bosco, které založili seleziánští misionáři z Belgie, druhou organizaci Bana ya Poveda vedou dobrovolníci tereziánů ze Španělska. Usilují o to, aby děti ulice dostaly to, co nejvíce potřebují. Lásku - jídlo duše, jídlo pro tělo a samozřejmě vzdělání pro jejich budoucnost. Vytáhnou děti z ulice, dají jim základní vzdělání, vychovatelé pracují na jejich psychice. Dají jim střechu nad hlavou a jídlo. Je vidět, že vychovatelé se k dětem chovají s velkou láskou. Snaží se také děti vrátit zpět k rodičům a přesvědčit rodiny, že dítě není prokleté. Je to velmi dlouhý a trpělivý proces, někdy daleko těžší než s dětmi samotnými, protože lidé v Africe ulpívají na starých tradicích velmi silně. Tyto dvě organizace, které paní Chantal Poullain navštívila jsou velmi důvěryhodné a potřebují pomoc. Není v jejich silách přijmout více dětí, potřebují rozšířit ubytovací prostory. Chybí oblečení pro děti. Chybí peníze na jídlo a další vzdělávání dětí. Je nutné rozšířit pracovní dílny pro mládež, kde děti získávají kvalifikaci do dalšího života. Pro představu uvedeme náklady, které jsou potřeba pro finanční zabezpečení jednoho dítěte. Pokud chcete zabezpečit dítěti základní životní potřeby, tedy jídlo, bydlení a základní vzdělání je potřeba tisíc korun měsíčně, univerzitní studium na jeden rok bez ubytování a stravy stojí 6.000,- Kč. Naším cílem je podporovat humanitární centra "La cité des jevme" de Don Bosco a Bana ya Poveda a usilovat o rozšíření těchto center, seznamovat českou veřejnost s problematikou "dětí ulice" a s prací humanitárních center v Africe.

Obrazek

Maribell, zakladatelka centra Bana ya Poveda řekla: "Nemám ráda slovo charita. Je to pomoc celé Zemi a světu v tom širším měřítku. Chráníme tím svět před emigrací, chudobou, aids a jinými nemocemi, nezaměstnaností."

Všichni, kteří chtějí získat informace nebo chtějí pomoci - kontaktujte prosím Nadaci Archa Chantal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Africa

(Josef Finta, 25. 12. 2008 13:21)

Dobrý den v posledních letech mě stále více zajímá problématika Afrických zemí a hledám spůsob jak se aktivně zapojit v pomoci těmto lidem.Jak se říká chtěl bych připojit ruku k dílu.Sice nemám žádný hmotný majetek ,ale mám velkou chuť někomu pomoc .Tak pokud to bude možné tak mi zašlete na můj email nějaké rady jak se připojit.Můj e-mail je jfinta@centrm.cz S úctou Josef Finta