Jdi na obsah Jdi na menu
 


Syfilis

17. 2. 2007

Syfilis do vašeho těla zaseje zákeřná pohyblivá bakterie spirálovitého typu - tzv. spirocheta Treponema pallidium. Původcem může být nemocný člověk v primárním či sekundárním stadiu i v prvních letech latentního stadia.

.

Způsob nákazy syfilis

Nejčastějším přenosem syfilis je pohlavní styk nebo orální sex s nakaženým partnerem. Výjimečně si můžete přivodit syfilis líbáním či použitím kontaminovaného předmětu, např. použitého příboru apod.


.

Příznaky syfilis

Zhruba po třech týdnech po nákaze najdete na těle tvrdý růžový vřídek, nejčastěji na místě, odkud infekce do těla vnikla. Nejčastěji je to u vstupu do pochvy, u análního otvoru nebo na jazyku. Tento vřídek však brzy zmizí. Pokud se po objevení vřídku nevydáte k lékaři, nezačnete se léčit, můžete za osm až dvanáct týdnů očekávat druhé stadium nemoci. Druhé stadium se projevuje vyrážkou na těle a nakonec syfilis zaútočí na životně důležité orgány a způsobí jejich rozpad.

.

Diagnoza a inkubační doba syfilis

Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu, epidemiologické anamnézy a výsledků laboratorních vyšetření. Inkubační doba je tři týdny.

.

Léčba syfilis

Syfilis léči venerolog. Po několik týdnů budete pojídat antibiotika (penicilin nebo erytromycin). Při léčbě počítejte s častými gynekologickými kontrolami a sexuální zdrženlivostí. Protože je syfylis velmi nebezpečnou pohlavní chorobou, budete muset udat všechny své sexuální partnery, aby se odchytil původce šíření nákazy.


.

Důležitá je prevence před syfilis

Prevencí syfilis je zásadně použití kondomu. Infekční ložiska nákazy se ale mohou nacházet i na jiných místech na těle a v tom případě vás syfilis i po styku s ochranou nemine.

Dávejte velký pozor!Neléčená syfilida vám může zničit, cévy, nervový systém, kosti a kůži a v nejhorším neléčeném případě končit smrtí.

.

.

Něco málo ještě o SYFILISU:

Syfilis
Chronické onemocnění postihující kterýkoliv orgán či tkáň. Získaná syfilis se u mužů a žen projevuje stejně. V místě, kudy se do těla dostala infekce, se vytvoří červená skvrnka. Ta se mění v chrupavčitě tuhý pupínek, který zvředovatí. Později se projeví nebolestivým vředem na kůži a sliznici pohlavního ústrojí, konečníku, úst či prstů a zvětšením lymfatických uzlin. Léčí se antibiotiky. Při neléčené formě (za dva měsíce) se objevuje zvýšená teplota, únava, bolest hlavy, kloubů a vyrážka. Pokud se nemoc ani pak neléčí, příznaky vymizí a za dalších pět až deset let dochází k poruchám centrálního nervového systému, srdce, cév, kůže a kostí.

.

.

Více informací o této závažné nemoci najdete na:

http://www.004.cz/view.php?cisloclanku=2005082103-syfilis-treponema-palidum

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mám to a léčim se

(gabriel, 29. 11. 2010 11:20)

dobry den chtel jsem se zeptat zda se tato nemoc vrati,a na co si mam dat priste pozor az se uzdravim dekuju

:::

(:::, 29. 5. 2008 11:58)

Tak seš simulant, když si to nechceš léčit. Je to tvoje zdraví a měla bys vědět co je pro tebe správny.

....

(:0(, 4. 10. 2007 14:46)

Prooosim co mam dělat?když to nechci lééčit:0(teda nechci aby to wěděla mamka...

pupínek

(karin, 13. 9. 2007 0:11)

chtěla jsem se zeptat zda je možné aby vřídek po stlačení praskl?

Skvrnka

(Libor, 7. 9. 2007 20:30)

V místě, kudy se do těla dostala infekce, se vytvoří červená skvrnka.

Otázka: je to vzdy skrnka? Nemuze to byt neco jako preklinky?

poptavka

(s.kerikova@seznam.cz, 8. 7. 2007 19:36)

dobrz den.prosim vas muzu zeptat syfilis je choroba vylecetelna nebo us se nechava na furt ve krve dekuji moc budu rada kdys me vodepisete dekuji

Dotaz a prosba o pomoc

(Naturami.George@email.cz, 6. 7. 2007 22:16)

Prosím laskavě o sdělení,vč.obrázku,jak vypadá sifilis u muže na žaludu.Od poloviny prosince mám pupínky a masti-Canesten,Betadine,či hypermangan vůbec nepomáhají.Přítelkyně odmítá prezervativ,jak jí to citlivě sdělit?Na koho se mohu v Brně obrátit?Raději ve státním zdravot.zařízení.Praktického lékaře nemám-má pozastavenou licenci a zástup se střídá..Děkuji za pochopení.