Jdi na obsah Jdi na menu
 


Transplantace, šťastný krvavý příběh

3. 2. 2007

.

Obrazek

FOTOREPORTÁŽ - Transplantace jater. Pro stovky lidí v Česku jediná naděje na přežití. Zároveň špičkový medicínský výkon, na kterém se podílí desítky lidí.

Fotoreportér Aktuálně sledoval celou noc pacienta a sehraný tým zdravotníků v pražském transplantačním centru.

.

.

..

.

.

Prohlédněte si krvavý příběh se šťastným koncem.

.

Obrazek

.

Pondělí 15. ledna 2007.
Institut klinické a experimentální chirurgie v pražské Krči. Smrt člověka sto kilometrů daleko rozbíhá kolotoč na záchranu života jiného. Dnes v noci proběhne 506. transplantace jater v historii IKEMu. Dva chirurgové z odběrového týmu již vyrazili do Hradce Králové. Koordinátorka v Praze svolává transplantační tým, obvolává pacienty.
.

Obrazek

.

18:44.
Pan M.N. (61) Vrozená vada mu způsobila neprůchodnost žlučovodů. Na transplantaci čeká od loňského září. Dnes odpoledne si v práci na poradě vypnul telefon, naprosto výjimečně. Koordinátorka volá manželce, aby se pokusila manžela sehnat. Pan M.N. nakonec vše v pohodě metrem stíhá. Už má za sebou potřebná vyšetření a čeká v nemocnici, zda bude vhodným příjemcem.
.

Obrazek

.

18:29.
Miloš Adamec, přednosta kliniky transplantační chirurgie. Po konzultaci s kolegy v Hradci rozhoduje. Pan M.N. může na sál. Druhý pacient připravený na zákrok jde domů, musí počkat na jiného dárce. Kromě shody krevní skupiny je hlavním kritériem velikost orgánu.

.

Obrazek

.

 • 20:32
  Jeden z nejzkušenějších transplantačních chirurgů jater v Česku se obléká na sál. Transplantací jater už udělal kolem stovky. Přesto není klidný: "Je to adrenalinový zážitek," říká.

  .

  Obrazek

  .

 • 20:35
  Anestezioložka Olga Hynková již půl hodiny připravuje pacienta pro chirurgy; právě zavádí umělou ventilaci.

  .

  Obrazek

  .

  20:45
  Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl.

  .

  Obrazek

  .

  20:51
  Přichází druhý operatér Robert Gürlich. Je čas se umýt.

  .

  Obrazek

  .


  20:56
  Anesteziologický tým zavádí poslední kanylu do pacientovy paže. Páni chirurgové, můžete začít.

  .

  Obrazek

  .

  21:00
  Poslední chvíle klidu. Primář se soustředí nad pacientem. Jdeme na to. Transplantace jater trvá obvykle čtyři až šest hodin.

  .

  Obrazek

  .

  21:03
  První řez. Klasický skalpel je minulostí, na většinu řezů se používá elektrický. Je cítit pach páleného masa. Kromě Prahy se v Česku játra transplantují ještě v Brně.

  .

  Obrazek

  .

  21:13
  Dostat se k játrům není snadné. Vyžaduje to desítky centimetrů dlouhý řez od prsní kosti až k pánvi.

  .

  Obrazek

  .

 • 21:25
  Trpělivé vyjímání jater. Vše jde dobře. V tuto chvíli na sále pracují dva chirurgové, anestezioložka a tři sestry.
  .

  Obrazek

  .

 • 22:34
  Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými.

  .

  Obrazek

  .

  22:40
  Chirurgové Michal Kudla a Jaroslav Chlupáč odebrali v Hradci Králové kromě jater i ledviny a slinivku pro další pacienty. Zdrželi se při hledání nové dálnice z Hradce Králové. Ještě musí svým kolegům připravit játra k transplantaci.

  .

  Obrazek

  .

 • 22:43
  Játra třicetiletého muže, který zemřel, když na něj spadl strom.

  .

  Obrazek

  .

  23:20
  Sloužila 61 let, teď musí z těla ven. Žloutenka typu B a C, vrozené vady a nadměrné požívání etanolu jsou nejčastější příčiny selhání jater.

  .

  Obrazek

  .

  23:25
  Komplikace. Jedna velká žíla krvácí. Pacient poprvé dostává cizí krev. V tuto chvíli pracuje na jednom pacientovi pět lékařů a tři sestry.

  .

  Obrazek

  .

  23:25
  Chvíle vrcholného soustředění.
  .

  Obrazek

  .

  0:25
  Po hodině je krvácení zastaveno. Teď záleží na rychlosti. Nová játra jsou vyjmuta z chladného fyziologického roztoku, je třeba je co nejrychleji napojit na krevní oběh.

  .

  Obrazek

  .

  0:46
  Za dvacet minut do jater proudí krev. Okamžitě začínají pracovat.Funkci jater nelze ani krátkodobě nahradit žádným strojem jako plíce nebo srdce.

  .

  Obrazek

  .

  0:53
  Během operace se posílají vzorky tkání do laboratoře potrubní poštou. Je to rychlé a bezpečné.

  .

  Obrazek

  .

  1:34
  Játra jsou na svém místě, je potřeba připravit tenké střevo k napojení žlučovodu.

  .

  Obrazek

  .

  2:05
  Anesteziologové si pochvalují hladký průběh operace. Sestra Richard Andršt ukazuje kolegyni, co přišlo potrubní poštou z oddělní ARO III.

  .

  Obrazek

  .

  2:05
  Ke špičkové práci patří i chvíle uvolnění.

  .

  Obrazek

  .

  2:38
  Hotovo. Můžeme zavírat. Jedna transplantace stojí kolem miliónu korun, případné komplikace ji mohou zdražit desetinásobně.

  .

  Obrazek

  .

  3:04
  Poslední steh. Na evropské poměry máme relativní dostatek dárců. Přesto se někteří pacienti transplantace nedožijí. Problém bývá u akutních otrav, například houbami.

  .

  Obrazek

  .

  3:05
  Všechny roušky použité při operaci se musí spočítat, jestli žádná nezůstala v pacientovi.

  .

  Obrazek

 • .

  3:18
  Po osmnácti hodinách služby a pěti hodinách na sále pozoruje doktor Adamec své kolegy, jak připravují pacienta k převozu na jednotku intenzivní péče.

  .

  Obrazek

  .

  3:22
  Raz, dva, tři. Pacient je váš. Doktoři Kudla s Chlupáčem mezitím spěchají ze sálu do připravené sanitky. V Českých Budějovicích je třeba odebrat ledviny. Kolem desáté dopoledne si budou moci odpočinou.

  .

  Obrazek

  .

  17.1.2006 11:45
  Třicet hodin po operaci. Zatím dobrý. Odpoledne se pacient poprvé postaví.
   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Blood Weight Readings Explained

  (AAnomyncinsors, 9. 10. 2018 3:19)

  Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/cialis-20-mg-dosage/

  How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

  (AlbertAmbit, 5. 6. 2018 1:14)

  The prostate gland is an essential section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

  The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.  Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

  Acute bacterial prostatitis could be the least common of most kinds of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

  Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections received from the rest from the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

  Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting might cause these infections.

  Maintaining a Healthy Prostate

  To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some in the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

  1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and will also also keep the urinary track clean.

  2. Some studies claim that several ejaculations a week will prevent prostate type of cancer.

  3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

  4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

  The most crucial measure to adopt to make certain a wholesome prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must go for prostate examination one or more times 12 months.

  Skvělé!

  (Marki, 9. 2. 2011 9:34)

  Skvělé!

  BERKY

  (JAEO, 13. 2. 2007 13:21)