Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adolescenti mají dopolední spánek naprogramovaný

2. 2. 2007

Obrazek

Teenageři potřebují spát více než dospělí

.

Dospělí někdy viní své vyvíjející se děti, že se po večerech poflakují a o víkendech vyspávají dlouho dopoledne. Jenže podle odborníků většina náctiletých nespí déle než jejich rodiče kvůli ponocování, ale protože jim to naprogramovala příroda. Mnozí světoví odborníci míní, že škola by mohla začínat až v deset hodin, aby neomezovala vývoj mozku.

.

LONDÝN - Profesor Russell Foster z Oxfordské univerzity tvrdí, že jakmile člověk dosáhne věku třinácti let, stane se ze sladkého a zbožňovaného dítěte arogantním a náladovým spratkem. Příčinou všeho je přetížený vyvíjející se mozek. Ten potřebuje tolik energie a soustředění sám na sebe, že teenageři jsou stále ospalí, protivní a náladoví.

V pubertě dojde k prudké změně v časování dne. Mládež chce chodit spát stále později, ale zároveň chce spát mnohem déle dopoledne. Mužům tahle tendence trvá zhruba do jednadvaceti let, zatímco ženy opouští již v 19,5 roku.

.

Mnozí odborníci volají po změně času školní docházky

"Na základě těchto výzkumných dat víme, že teenageři jdou do postele asi o dvě hodiny později než čtyřiceti či padesátiletí lidé. V deseti procentech případů je tam rozdíl čtyři hodiny," tvrdí profesor Foster. Rodiče zároveň vyzývá ke shovívavosti a pochopení, neboť mládež je k tomuto chování naprogramována a nemůže svůj vyvíjecí se mozek příliš ovlivňovat.

Mnozí odborníci již volají také po změně školní docházky. Podle názoru odborníků by náctiletí měli chodit do školy nejdříve na devátou hodinu, aby jejich tělo mělo dostatek spánku a mozek se mohl zdravě vyvíjet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

První dojem

(J. V, 19. 3. 2007 22:41)

Možná je to dobrý a výstižný příspěvek, ale jsem asi líný ho celý číst... Tím chci říci, že možná stručnější vyjadřování by ještě více prospělo - pokud ovšem není cílem vytvoření uměleckého dojmu za literaturu ... ??