Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt hlásí jedenáctý případ úmrtí na ptačí chřipku

19. 1. 2007

Egypt dnes (19.1.2007) oznámil jedenáctý případ úmrtí člověka na nákazu ptačí chřipkou. Obětí se stala žena, která chovala drůbež, píše agentura DPA s odvoláním na egyptský tisk. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ve čtvrtek v Ženevě informovala, že v
Egyptě zabíjí také zmutovaný virus H5N1, který je částečně odolný proti léčbě.

Egypťanka se stala čtvrtou obětí nakažlivé nemoci od počátku roku, další tři lidé zemřeli v Indonésii. WHO mezitím varovala, že dva lidé, kteří v Egyptě na ptačí chřipku zemřeli minulý měsíc, byli nakažení zmutovaným typem viru H5N1. Virus označovaný kódem 294S je přitom "lehce" odolný proti  léku Tamiflu. Poprvé se objevil v roce 2005 u dívky ve Vietnamu, která sepozději uzdravila.

WHO uvedla, že zjištění mutace viru H5N1 neznamená, že by se měnilo doporučení na indikaci Tamiflu při nákaze ptačí chřipkou. Lék nyní skupuje do svých zásob většina zemí včetně České republiky.

První případ nákazy člověka virem H5N1 byl v Egyptě zaznamenán loni v únoru. Většina osob se podle egyptských úřadů nakazila právě při chovu domácí drůbeže. V reakci na šíření nemoci, která se vyskytuje na třech čtvrtinách území Egypta, nechaly úřady zlikvidovat přes deset milionů kusů drůbeže.

Ve světě bylo od roku 2003 podle údajů WHO infikováno virem H5N1 kolem 260 lidí, z nichž více než 160 na nákazu zemřelo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co si myslím o této stránce

(Monika, 13. 2. 2008 17:12)

tato stránka je dost zajímavá