Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kojené děti jsou v dospělosti úspěšnější

15. 2. 2007

Obrazek

Kojení je pro miminko velmi prospěšné.

.

Že je kojení nejlepší forma stravy pro děti, se ví už dlouho. Miminka získávají s řadou důležitých živin také lepší imunitní systém. Britští sociologové dnes přicházejí s převratným zjištěním, že novorozenci, kteří byli živeni z mateřského prsu, jsou v dospělosti úspěšnějšími lidmi ve srovnání s těmi krmenými z láhve náhradní výživou.

LONDÝN - Studii provedl Richard Martin z anglické University of Bristol. Ten si se svými kolegy všiml, že děti kojené z mateřského prsu jsou častěji schopny uspět ve společnosti a získat lepší sociální status než jejich rodiče. Jsou vzdělanější, mají lepší zaměstnání a větší prestiž.

Výsledky se opírají o výzkum jednoho a půl tisíce dětí vedený od roku 1937. Z nich vyplývá, že potomci kojení z prsu byli ve větším procentuálním zastoupení schopni dokončit střední školu s maturitou. Mezi nimi bylo 27 procent středoškoláků, mezi dětmi krmenými z lahve jen 20 procent.

Kojené děti se také dostaly ve větší míře nad sociální třídu svých rodičů a měly lepší zaměstnání. Více než 58 procent kojených mateřským mlékem a kolem 50 procent z lahve živených dětí se posunulo v sociálním žebříčku výše. Polovina dětí na umělé výživě zůstala na stejné sociální úrovni nebo spadla pod své rodiče. U potomků kojených z prsu zůstalo na stejné rovině nebo spadlo níž jen 42 procent. Čím déle bylo dítě kojeno, tím větší šanci na vzestup ve společnosti a zisk lepšího zaměstnání mělo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář