Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový zdroj kmenových buněk: plodová voda

17. 1. 2007

Obrazek

Vědci v USA objevili další zdroj kmenových buněk, které by v budoucnu mohly významně napomoci při léčbě řady vážných onemocnění. Je jím plodová voda.

Kmenové buňky odebrané z plodové vody jsou podle nich srovnatelné s buňkami, jež se získávají z lidských embryí. Kultivace těchto buněk navíc nevyvolává takové etické rozpory jako embryonální výzkum. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Nature Biotechnology.

Nadšení i pochyby

Někteří britští vědci jsou však oproti nadšení svých amerických kolegů poněkud skeptičtí. Poukazují především na absenci techniky, pomocí níž by bylo možné plodovou vodu odebírat.

Také skladování vody od velkého množství žen by podle nich mohl být problém. „Při přirozeném porodu plodovou vodu ztratíte, protože většina skončí na podlaze, odkud se samozřejmě sebrat nedá,“ podotýká profesor Colin McGuckin z Newcastle University, který se zabývá výzkumem kmenových buněk pocházejících z pupečníkové krve.

Přesto objev Američanů vítá. „Je samozřejmě mnohem lepší mít několik různých zdrojů kmenových buněk, protože pak budeme moci zajistit pacientům tu nejlepší péči,“ dodává McGuckin.

Naděje hlavně pro děti

Vědci ze severokarolinské Wake Forest University School of Medicine odebrali kmenové buňky ze vzorku plodové vody, který byl určen pro diagnostické testy v těhotenství, a v laboratorních podmínkách je pak nechali nadále vyvíjet.

Zjistili, že tyto buňky mají schopnost vyvinout se do celé řady buněk, což rozšiřuje možnosti jejich případného využití. Rovněž testy na myších ukázaly velmi nadějné výsledky.

Kmenové buňky se po implantaci do jejich těla začaly množit a produkovat chemikálie jak v mozku, tak v játrech. Vědci se domnívají, že kmenové buňky získané z plodové vody se mohou stát účinným lékem především pro dítě, jehož matce byla plodová voda odebrána.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pupečníková krev

(Káčka, 11. 1. 2009 16:47)

Osobně pevně věřím v další pokrok ve výzkumu použití tzv. kmenových buněk. Osobně jsem podstoupila odběr pupečníkové krve při porodu naší Adélky a i když doufám, že to nikdy naše dcerka nebude potřebovat, tak jsem ráda, že jsem tu možnost měla. Bližší informace k možnosi odběru pečníkové krve při porodu najdete třeba zde http://www.naseporodnice.cz/pupecnikova-krev-kmenove-bunky.php
Kačka