Jdi na obsah Jdi na menu
 


Španělsko válčí s anorexií. Přes reklamu

26. 1. 2007
Anorexie na molu

Mnohé dívky se chtějí podobat "kráskám" z předváděcích mol. Hladověním si v lepším případě přidělají zdravotní problémy, v horším případě smrt.

Madrid - Španělsko měří a váží ženy, aby zjistilo jejich skutečné míry. Kampaň, jejímž cílem je skoncovat s reklamou předvádějící superštíhlé modelky, slaví první úspěchy.

Soudí se, že pod vlivem takové reklamy mohou vznikat závažné poruchy v příjmu potravy, jako je anorexie, tedy chorobné nechutenství.

Španělská vláda chce ukázat, že většina žen neodpovídá vychrtlému ideálu módního průmyslu. Přední výrobce módního zboží přesvědčila, aby pro výlohy a módní časopisy vybírali modely větších velikostí.

Těšte se na větší velikosti...

Do roku 2008 se tak i zákaznice obchodů jako například Mango a Zara mohou těšit na oděvy větších velikostí.

"Pro mnohé ženy je nemožné takového ideálu dosáhnout, takové úsilí navíc může skončit poškozením zdraví," opakovala v průběhu uplynulého roku několikrát španělská ministryně zdravotnictví Elena Salgadová.

Podle některých odhadů více než milion Španělů trpí problémy souvisejícími s odtučňovací kúrou a poruchami jako je bulimie nebo anorexie. Počet případů poruch v příjmu potravy pak roste ve Španělsku ročně o 15 procent.

Ministryně Salgadová proto začala již loni jednat s představiteli španělské módy a s výrobci konfekce. Španělské dívky a ženy různých věkových skupin mají být důkladně zváženy a změřeny, aby se zjistily jejich průměrné velikosti, hmotnost a výška.

Vláda tím chce vytvořit standardní velikosti, aby už spotřebitelé neměli problémy při nákupu zboží u různých výrobců a zboží různých značek. "Nechceme diktovat pravidla, doufáme, že se módní průmysl přizpůsobí sám," prohlásila ministryně.

Izrael se přidal, Británie a Francie nikoliv

Španělsko vede s anorexií intenzivní boj. Loni v září se proti kultu vychrtlých modelek postavili například organizátoři madridské módní přehlídky. Pro přílišnou hubenost odmítli třetinu manekýn.

Velmi rychle reagovala britská ministryně kultury Tessa Jowellová, když vyzvala k podobnému postupu i v Británii, avšak organizátoři londýnské módní přehlídky odmítli jakkoli předepisovat, jakým způsobem mají módní domy své kreace předvádět. A souhlasí s tím i Francie.

Hrozí jim diskriminace?

Za příznak podvýživy či nějakého zdravotního problému je považován BMI nižší než 18,5. Nadváha začíná u hodnoty 25 a za obezitu se považuje BMI vyšší než 30.

Předseda francouzské federace haute couture Didier Grumbach řekl, že tyto věci nelze regulovat a že ve Francii by byl takový zákaz k smíchu. Podle něj je na módním tvůrci, aby si vybral, jaký typ manekýnky potřebuje, a nikoho by nenapadlo zakazovat účast modelce proto, že je hubená, tlustá nebo ošklivá.

Naopak Izrael na španělskou výzvu zareagoval pozitivně.

Jeden z nejznámějších izraelských módních fotografů Adi Barkan dokázal zástupce izraelských firem přesvědčit, aby napříště odmítali modelky, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI), tedy podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech, je nižší než 18.

"Naše modelky mají nyní průměrný BMI 14. Očekáváme ale, že se hlavní módní agentury k dohodě připojí," řekl Barkan. Jak dodal, Izrael je mezi rozvinutými zeměmi ve výskytu anorexie na nelichotivém čtvrtém místě.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pako

(mka, 20. 9. 2008 14:25)

zebra neni nebezpecne zvire!!!

afrika

(denisa, 12. 6. 2008 14:46)

afrika je země kde žijí černoši a hodně nebezpečná zvířata třeba lev zebra atd