Jdi na obsah Jdi na menu
 


V případě Zelenky je pět dalších podezřelých úmrtí

26. 1. 2007

Obrazek

Na pět dalších podezřelých úmrtí narazila znalecká komise ministerstva zdravotnictví při prověřování pacientů Nemocnice Havlíčkův Brod, kteří se mohli dostat do kontaktu s „heparinovým vrahem“ Petrem Zelenkou.

To nutně neznamená, že tyto případy má Zelenka na svědomí. Ministerská komise totiž nezkoumala přímou souvislost s vraždami, ale to, zda byla zemřelým pacientům podle dokumentace poskytnuta správná péče. „Vražd může být osm až třináct,“ řekl na to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zda bude rozšířeno stávající obvinění Zelenky z osmi vražd a jednoho pokusu, kterých se dopustil na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice, však musí posoudit až kriminalisté.

Komise prozkoumala celé působení Zelenky v havlíčkobrodské nemocnici od března 1999 do října 2006, kdy odešel.

„Prověřila 373 případů úmrtí pacientů, k nimž došlo za jeho přítomnosti. A kromě 17 případů šetřených policií přibylo pět dalších. Komise posuzují správnost medicínské praxe a vzniklo podezření, že úmrtí těchto pěti pacientů není medicínsky jasně zdůvodnitelné,“ uvedl Julínek.

Šetření havlíčkobrodské komise ještě pokračuje. Hotovo bude podle ministra v horizontu několika týdnů. Poté ministerstvo předá své nálezy policejním vyšetřovatelům.

Práci komisi ztěžuje velké množství dokumentů, které musí posoudit. „Je to největší šetření znalecké komise za celou její historii,“ podotkl Julínek.

U každého z pacientů, se kterými mohl Zelenka během svého působení na několika odděleních havlíčkobrodské nemocnice přijít do styku, totiž komise sleduje celou dobu v nemocnici od přijetí až do úmrtí.

Znalci prohledávali nemocniční archivy, shromažďovali chorobopisy z jednotlivých oddělení a ze zápisů pečlivě zkoumali léčebné postupy. „Šlo o stovky listů dokumentace,“ poznamenala náměstkyně ministra pro zdravotní péči Markéta Hellerová.

Druhá komise v Nemocnici Jihlava, kam Zelenka po vynuceném odchodu z Havlíčkova Brodu nastoupil a pracoval tu až do svého zatčení loni v prosinci, už svou práci prakticky skončila. V tomto případě prověřovala chorobopisy 589 osob, které během Zelenkova měsíčního působení prošly oddělením, na němž pracoval.

„Jihlavská komise měla spíše preventivní charakter,“ podotkl Julínek. Znalci určení ministrem vytipovali šest případů k podrobnějšímu přezkoumání, ale nic podezřelého nezjistili. „Pět případů už je s konečnou platností uzavřeno, u šestého jsou ještě dohledávány některé části dokumentace na jiných odděleních,“ řekl ministr.

Znalci zato při zkoumání dokumentace narazili na chyby v jejím vedení - např. nepřehlednost, chybějící podpisy a jména těch, kdo záznamy učinili. „Je to bohužel častý nešvar v nemocnicích. O zjištěních komise budeme informovat ředitele nemocnice a krajský úřad,“ uvedl Julínek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář